Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Իզաբել Դինգիզյանին:
Աժ նախագահը նշել է, որ տպավորված է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ընթացքում տիկին Դինգիզյանի ազդեցիկ ելույթով, որը մեծ տպավորություն է թողել ֆորումի ոչ միայն հայ, այլեւ օտարազգի մասնակիցների վրա: Աժ նախագահի խոսքով՝ ֆորումի նպատակը Ցեղասպանության վերհիշումն ու դատապարտումն է. արդեն 100 տարի հայ ժողովուրդը պայքարում է ժխտողականության դեմ:
Աժ նախագահը նշել է, որ յուրաքանչյուր հայ ունի Ցեղասպանության հետ կապված իր պատմությունը, եւ ամեն հայ պայքարում է, որ աշխարհում այդ պատմությունը չկրկնվի. կանխվեն ցեղասպանությունները: Նա փաստել է, որ գլոբալ ֆորումի անցկացումը միջոցառումների հսկայական շարքի սկիզբն է. բազմաթիվ միջոցառումներ են տեղի ունենալու աշխարհի տարբեր ծայրերում, քանի որ ֆորումի կոչը վերաբերում է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությանը, այլ ընդհանրապես ցեղասպանություններին, որտեղ էլ դրանք լինեն:
Իզաբել Դինգիզյանն իր խոսքում նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է այս օրերին գտնվել Երեւանում եւ մասնակցել 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Նա Աժ նախագահին ներկայացրել է իր տպավորությունները գլոբալ ֆորումից, ոգեկոչման միջոցառումներից: Տիկին Դինգիզյանը, խոսելով շվեդահայ համայնքի մասին, կարեւորել է հայկական դեսպանատան դերը եւ ցանկություն հայտնել սերտացնելու հայ-շվեդական խորհրդարանական կապերը: Նա նշել է, որ իր գործունեությամբ կնպաստի երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:

On April 25 the Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan received Esabelle Dingizian, the Deputy Speaker of the Swedish Parliament.
The NA Speaker has noted that he is impressed by Mrs Dingizian’s influential speech during the Global Forum “Against a Crime of Genocide,” which left a great impression not only on the Armenian, but also foreign participants of the Forum. In the NA Speaker’s word, the goal of the Forum is the remembrance and condemnation of the Genocide: it has already been 100 years that Armenian people fight against the denialism.
The NA Speaker has noted the all Armenians have their own stories connected with the Genocide, and every Armenian fights that the history will not be repeated in the world: the genocides will be prevented. He has documented that the holding of the Global Forum is the beginning of the huge series of events: many events will be held in different parts of the world, as the appeal of the Forum refers not only to the Armenian Genocide, but in general, to genocides, wherever they occur.
In her word, Esabelle Dingizian has stated that it is a great honour for her to be in Yerevan during these days and take part in the Centennial events. She presented to the NA Speaker her impressions from the Global Forum and the commemoration events. Talking about the Swedish Armenian community Mrs Dingizian emphasized the role of the Armenian Embassy and expressed wish for making closer the Armenian-Swedish parliamentary relations. She has stated that with her activities she will promote the development and strengthening of cooperation between the two parliaments.